5. Hogyan fogjunk legyet?!

Aki azt hiszi, neki már semmi újat nem lehet tanítani, az halálra van ítélve! És ez nem csak a gurukra és egyéb celebekre igaz, de Kovács Pistire is, még akkor is, amikor már Pista bácsinak szólítják. Tudod mi az az egyetlen dolog, ami egész életeden át elkísér?

Nem... nem a szerelmed.

És a gyereked sem.

Ha a szüleidre tippeltél, akkor sem nyertél!

Az egyetlen dolog, ami egész életedben jelen van, az a FEJLŐDÉS!

Hogy milyen irányban, előre vagy visszafelé, az a szabad akaratodtól függ. Ugyanis visszafelé is lehet ezen az úton járni...

Nem hiszed? Emlékeztetnélek az Észbontók című műsor szereplőire...

Ha jól kiszórakoztad magad, akkor talán érted már...

Azt meg végkép nem hiszed, ugye, hogy mindezeket már egészen kicsi gyerekként tanuljuk meg és praktikusan nagyjából 10 éves korodra 75% valószínűséggel borítékolható, hogy sikeres és gazdag ember leszel, vagy csóró, aki örökké a pénze és a lehetőségei után fut.

Akkor nem is én vagyok a hibás abban, hogy most nincsen pénzem, és csóró vagyok?

Dehogynem. Ugyanis kapsz 75% lehetőséget arra, hogy amit addig láttál, tapasztaltál, azt helyesen értelmezd. Ez azért így mindjárt másként hangzik, ugye?

Hogy mitől is függ, hogy csóró veréb, vagy gazdag madár leszel? Mit gondolsz?

................(írd le kérlek)

Egyetlen szóval a hozzáállástól. A körülmények adottak. De hogy mit veszel észre, azt te döntöd el.

Szerinted milyen régre nyúlik vissza a szegénység dicsérete a gazdagsággal szemben?

És elgondolkodtál már azon, miért akkora nagy dicsőség szegénynek lenni?

..............(Te mit gondolsz erről?)

Ha ez kívánatos tulajdonság, akkor miért van egyházi vagyon?

Az érték meghatározása sokban függ attól a személytől vagy csoporttól, aki a fogalmat meghatározza. Az emberi kapzsiság pedig sok esetben hamis fogalmakat gyárt, hogy megvédje saját vélt vagy valós érdekeit. Így aztán igen sok hamis és teljességgel használhatatlan, sőt ártó képünk van teljesen hétköznapi fogalmakról. Az egyik ilyen a gazdagság kérdése.

Ha mélyen magadba nézel - és még őszinte is vagy-, akkor bevallod, hogy akar a fene szegény lenni, minden vágyad, hogy úgy közlekedhess a boltokban, hogy nem az árcédulát nézed meg először.

Ezzel együtt naponta teszünk olyan kijelentéseket, amiben a szegénységet erényként, a gazdagságot pedig bűntettként aposztrofáljuk. Már az egészen kicsi gyerek is megjegyzi ezeket, és beépíti a saját értékrendjébe, mint követendő és kívánatos értéket.

Összegyűjtöttem egy-két olyan kifejezést, amivel már gyerekkorban romboljuk a pénzhez való viszonyunkat:

Te sem viszed semmire!

Minek álmodozol!

Szállj le a földre!

Semmi esélyed sincsen!

Ugye milyen kis ártatlanoknak tűnnek?

Valójában ezek és a hozzájuk hasonló szülői, környezeti kijelentések azok, amik a legtöbbet ártanak mindenkinek. A fenti mondatok kifejezik a közlő félelmeit és saját magával szembeni elégedetlenségeit, de ezt a gyerek nem tudja! Tényként fogadja el és veszi át a környezete önsajnálatát és önigazolási módszereit. Ezért kevés a szegénysorból hazánkban kiemelkedett emberek száma.

A hertfordshirei egyetem kutatóit roppant módon érdekelte, hogy mitől szerencsések egyesek, és mitől nem azok mások.

Szóval, hogy mi az oka a szerencsének?!

Az egyetem hirdetésére több ezren jelentkeztek, hogy választ adjanak a nagy kérdésre, ki érzi szerencsésnek, ki szerencsétlennek magát.

A szerencsések elmondták, hogy nem minden sikerült nekik sem, de mindig találtak új lehetőségeket, a legnagyobb bajban is. Akik szerencsétlennek vallották magukat, viszont arról panaszkodtak, hogy hiába van egy jó ötletük, örökké megbuknak az előttük tornyosuló akadályok miatt.

A szerencsések semmivel nem voltak okosabbak átlagában, mint a szerencsétlenek. Nem voltak magasabb iskoláik sem. Akkor mi okozza ezt a nagy különbséget?

Vajon mi dönt? A következő nap minden egyes résztvevőnek a kezébe nyomtak egy újságot, hogy számolják meg, hány kép van benne.

Azok, akik a szerencsétlen csoportba tartoztak átlagosan 3 perc alatt végeztek, míg a másik csoport alig pár másodperc alatt készen volt a feladattal.

Minden újság 43 képet tartalmazott, így azok, akik szerencsétlennek tartották magukat, nem értették, hogyan végezhettek a szerencsések olyan gyorsan.

Nos...az újság 2. oldalán 5 centis betűkkel ott állt:

  • Hagyd abba a számolást! Az újságban 43 kép van!

A szerencsétlenek észre sem vették a feliratot!

Az élet nem a szegénységről vagy a gazdagságról kellene szóljon. Bárkinek a földön joga van jó és nyugodt élethez, amiben az anyagi gondok nem is szerepelnek. Minden a saját fejünkben dől el, így az életünk minősége is.

A gazdagság nem bűn és nem is erkölcsi csapda. Ahogyan a szegénység nem erény és nem kapsz érte plusz pontokat sem a túlvilágon.

A szegénység "dicsérete" egyrészt a vallásoknak köszönhető, másrészt a gazdagok hatalomféltése táplálja.

A szegénység valójában hibás válasz az élet egyik kérdésére. Persze ez, hogy ki mit tapasztal meg szegénységnek és mit gazdagságnak, megint csak egyénenként változik. Az élet számtalan lehetőséget biztosít, de a legtöbbet vagy észre sem vesszük, vagy a félelmeink tartanak vissza.

Valójában a gazdagság az az életminőség, amiben az adott egyén biztonságban és jól érzi magát. Aki eléri, és tartósan magáénak tudhatja ezt az állapotot, az többé nem irigyli azokat, akiknek több van, hiszen a szükséges és elégséges szinten él ő maga is és megérti, hogy ez a szint mindenkinek mást jelent.

Ha azonban az egyén nem képes ezt a létszintet elérni és tartósan biztosítani önmagának, akkor mindenhol és mindenkiben veszélyt illetve konkurenciát lát. A féltékenysége mindenre kiterjed, a pénzügyi és a szakmai sikerekre egyaránt. A saját belső egyensúlytalansága nyilvánul meg ebben az állapotban, melyet számtalan önbeteljesítő jóslat és a nevelés hozott el számára.

Az egészben az a legnagyobb csapda, hogy miközben ezeket a hibás elveket a nevelésnek köszönhetjük, a saját életünkért 100 %-ban mi magunk és egyedül vagyunk felelősek.

Mit tennél, mire fordítanád az idődet, és honnan tudnád mire érdemes időt szakítani, ha pontosan tisztában lennél azzal, hogy mindaz, amit ma megteszel, kivételes hatással lesz a holnap boldogságára?

És bár lehet tagadni - ez ma nagy divat Magyarországon-, a pénz, az anyagi helyzet igen is lényegesen befolyásolja a boldogság érzetünket.

Kikkel vennéd körül magadat?

Kik lennének azok, akiknek a társaságát kerülnéd vagy minimálisra szorítanád a közös programokat? Mennyire mersz szakítani a családi hagyományokkal, ha a legnegatívabb embereket pont a rokonaid körében találod?

Ugye mennyire nem egyszerű kérdések ezek?

Lehet, hogy sok esetben a legnagyobb visszahúzó erőt ott találod meg, ahonnan a legtöbb segítséget várod?

Emlékszel Lázár Ervin meséjére, A Négyszögletű Kerek Erdőre?

És arra a részre, amikor Aromonak, a nyúlnak előírták a kövérek, hogy el kell végeznie a nyúlfutás tanfolyamot? Nekem mindig ez ugrik be, amikor két sikertelen ember magyarázza egy harmadiknak, miként válhat sikeressé. Ezt hívjuk ma nevelésnek...

Egyetlen dolgot minden "nevelt" megtanul, ezért aztán a sikertelenség szinte genetikailag öröklődik és a rossz szokások másolódnak.

Így válik a sok egyedinek, kivételesnek született emberből az élete végére itt-ott kopott másolat.

Míg húsz évvel ez előtt a megkérdezett gyerekek döntő többsége autóversenyző, programozó vagy fotómodell esetleg ügyvéd akart lenni a tizenegy-tizenkét évesek között, ma énekes, vagy Dundika, esetleg VV sztár a vágyott álomélet.

Hát a legősibb mesterségből nem lesz hiány...

Teljesen mindegy, hogy az élet mely területéről beszélünk. A gondolkodásunk mindegyiken nyomot hagy. A körülmények ennek a gondolkodási módnak a következményei. A körülményeket nem tudod megváltoztatni, de megváltoztathatod a körülményekről való gondolkodásodat, a hozzáállásodat.

Woody Allen válásakor született a pletyka, hogy a híres színészt megkérdezték, miért is akarja elhagyni a feleségét:

  • A nejem alapjában éretlen volt. Bejött a fürdőszobába, és elsüllyesztette a papírhajóimat!

A legtöbb probléma egyszerűen a problémamegoldásból ered. A mai ember nem megoldja, hanem létrehozza a problémákat. Ebben olyan egyszerű dolgok is helyet kapnak, mint a felelősség áthárítása, vagy a megfelelési kényszer.

Minden egyes alkalommal, amikor a valós önmagad ellenében, másoknak akarsz megfelelni, egy sebet ejtesz saját magadon. Képzeletben levágod valamelyik testrészedet. Itt egy ujjat, ott egy lábfejet, amott egy térd...

A problémák megoldásában a gondolkodás egy izgalmas módszere segíthet neked. Laterális gondolkodásnak nevezzük, amikor kizökkented az agyad a hagyományos gondolkodásodból. A hat kalap modell segít megérteni és megoldani a problémáidat akkor is, amikor nem látod a kiutat.

Nem mindegy, hogy a probléma hegynyi vagy csak egy játék. A legtöbb ember belepusztul olyan problémák megoldásába, amik az előző probléma megoldási módja nélkül létre sem jöttek volna.  

A munkafüzeted itt találod. 

Az "Aranyember". Minden jog fenntartva. 

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el